KRÁLEM VÍN JE FILIP MLÝNEK

KRÁL VÍN České republiky2023 dohodnotil.

  • Absolutním šampionem Krále vín se stal Ryzlink Vlašský 2021 výběr z cibéb, Vinařství Filip Mlýnek, Dolní Dunajovice
  • Nejlepší kolekci vín přihlásilo Vinařství Filip Mlýnek
  • Nejvyšší bodové hodnocení, 93,8 bodů, získalo Chardonnay 2021 výběr z hroznů z Vinných sklepů Skalák v Kyjově

Král vín je největší český vinařský projekt, který si klade za cíl propagovat kvalitní domácí vína, hledat mezi nimi ta nejlepší a také vzdělávat vínomilovnou veřejnost. Kromě vlastní vinařské soutěže jsou tak jeho součástí také tzv. Královské košty a Turné krále vín. V obou případech se jedná o degustační roadshow, přičemž Košty probíhají formu pultové degustace, většinou ve velkých hotelích pro stovky návštěvníků, kterým nabízejí cca 300 v soutěži nejlépe hodnocených vín. Turné  se naproti tomu koná většinou ve vinotékách a je určeno řádově desítkám návštěvníků, kteří ochutnají 15 nejúspěšnějších vín celé soutěže. Na podzim také vychází knížka, která shrnuje všechny důležité informace o soutěžních vínech a jejich tvůrcích.

Čtyři pětičlenné poroty složené z předních vinařů, sommeliérů a degustátorů hodnotí vína v celkem jedenácti kategoriích. Unikátním prvkem celého projektu je pak tzv. Mastertasting, kdy porota ve svém závěrečném sezení vybírá z vítězů jednotlivých kategorií tzv. Championa celé soutěže – a dělá to naživo, tedy před zraky návštěvníků a s komentářem moderátora.

„Z výsledků letošního ročníku mám velikou radost“, říká ředitel soutěže Branko Černý. „Je skvělé, že i v dnešní, ekonomicky ne zrovna jednoduché, době dalo Králi vín důvěru tolik domácích vinařů. Spousta z nich je s námi už mnoho let, ale letos navíc soutěžilo i 25 úplných nováčků. Kvalita soutěžních vzorků přitom stále stoupá. Letos totiž naše, zdůrazňuji velice přísné, poroty udělily celkem 98 velkých zlatých medailí vínům, která dosáhla 90 a více bodů ze 100 možných. Znovu se tak ukázalo, že naši domácí vinaři dokáží vyrobit vína světové úrovně“, uzavírá své hodnocení ředitel soutěže Branko Černý.

V příloze najdete výsledky.

Fotografie Václav Šálek

Galerie

Další aktuality