JAROVÍN 2023 OHODNOCEN

28. 4. proběhlo v Ekocentru Trkmanka hodnocení 20. ročníku JAROVÍN 2023

CHAMPION VÍNO VANĚK Muškát moravský frizzante 2022 perlivé víno
VÍTĚZ KATEGORIE VINAŘSTVÍ VOLAŘÍK Frankovka rosé 2022 pozdní sběr
VÍTĚZ KATEGORIE VINAŘSTVÍ VAJBAR Frankovka rosé 2021 ledové víno
VÍTĚZ KATEGORIE VÍNO ZBOROVSKÝ Merlot  rosé 2022 moravské zemské víno
VÍTĚZ KATEGORIE ZD NĚMČIČKY Irsai Oliver frizzante 2022 moravské zemské víno
VÍTĚZ KATEGORIE ZNOVÍN ZNOJMO Rulandské modré rosé      2020 pozdní sběr
VÍTĚZ KATEGORIE VÍNO ZBOROVSKÝ Merlot blanc de noir 2022 moravské zemské víno

SOUTĚŽ KOLEKCÍ:

1. místo s průměrnou známkou 88,17 bodu VINAŘSTVÍ VAJBAR

2. místo s průměrnou známkou 86,42 bodu VINAŘSTVÍ STARÝ VRCH a ZNOVÍN ZNOJMO  

Celkem 15 vinařství splnilo podmínku zařazení do soutěže kolekcí a přihlásilo nejméně 4 vzorky. Absolutním rekordmanem v přihlášených vínech bylo VINAŘSTVÍ VAJBAR s celkem 13 vzorky. Z výsledků je vidět, že se vůbec nejednalo o špatnou taktiku.

Do národní soutěže růžových a perlivých vín JAROVÍN přihlásilo 88 českých a moravských vinařů 200 růžových vín, klaretů a frizzante.

Šestnáctičlenná komise pod vedením enologa Jaroslava Suského a svého předsedy Branka Černého využívala pro hodnocení tablety systému Národního vinařského centra ELWIS. V komisi zasedli úspěšní a známí vinaři vedle sommelierů i vinařských lektorů. Komisaře přitom potěšila vysoká úroveň testovaných vzorků.

 

„Velmi potěšující je, že celkem 5 vín získalo známku přesahující 90 bodů a tím i nárok na velkou zlatou medaili“ říká Branko Černý. „A to hned ze dvou důvodů. Jednak to vypovídá o vysoké kvalitě přihlášených vín a jednak o tom, že se degustátoři konečně nebojí takto vysoko hodnotit i „odpočinková“ vína typu rosé a frizzante“.

 

A co na hodnocení říkají hodnotitelé?

Jara Suský – vinař a enolog soutěže: "Krásná vína, krásná práce. Růžová vína, která jsme dnes hodnotili, od těch kategorií nejjemnějších vín až po nejtěžší kategorie slámových a ledových, byla určitě velmi zajímavou prací a hlavně tu byla moc zajímavá vína“.

Štěpán Weitosch – vinař z Mělníka: „Dnes jsme měli možnost ochutnat velké množství růžových vín a klaretů. Jasně se ukázalo, že ročník 2022 byl aromatický a pěkně svěží. Velmi pěkná růžová vína.“

Zdeněk Tréšek, vinař z Mikulova „Dneska jsem hodnotil spoustu frizzante se zbytkovým cukrem. Krásná a svěží. Myslím, že to právě tak umíme. Kdo jiný to takto ve světě umí? Nikdo! Přijďte a užijte si to!“

Kompletní výsledky najdete zde

Galerie

Další aktuality