Entrée

Za vinařstvím Entrée, držitelem loňského titulu champion KRÁL VÍN České republiky stojí manželé Pavla a Zdeněk Tréškovi. Položili jsme jim řadu otázek. Na některé odpovídají společně, na jiné každý zvlášť.

Příjemné počtení…

Proč ses rozhodl(a) být vinařem/vinařkou?

ZDENĚK: Soubor několika náhod. Do 15 let jsem netušil, jak vinice vypadá a má touha byla stát se kuchařem. Nicméně tehdejší doba a vedení základní školy si to při mé volbě zaměstnání nemyslelo. Takže se dá říci, že ta profese mi byla tak trochu přidělena nebo na mě zbyla. Každopádně velké díky všem zúčastněným – dnes bych neměnil.

PAVLA: Blbě jsem se vdala? (smích)

 

Kdybys vinařem nebyl(a), byl(a) bys asi?

ZDENĚK: kuchařem

PAVLA: zdravotní sestrou, jako doposud (smích)

 

Jaká je tvá nejoblíbenější odrůda /profilová odrůda vašeho vinařství?

ZDENĚK: Ryzlink vlašský

PAVLA: Podle momentální nálady a chuti.

 

Jakého ocenění, kterého jsi se svými víny dosud dosáhl(a), si ceníš nejvíce?

ZDENĚK: Tak to je jednoduchá odpověď – Champion Krále vín. Povstat na pomyslný Olymp, mezi více než 1400 víny, to musí povznést každého. Každý vinař, který dá své víno na jakoukoli soutěž, tak chce uspět, a ne každému se to podaří.

PAVLA: Mohu opakovat? Pokud ne, tak jako jediné zlaté medaile pro ČR za náš Merlot 2019 v neoficiálním Mistrovství světa Merlotů v roce 2021.

 

Jakou máš oblíbenou oblast nebo konkrétní víno v zahraničí?

ZDENĚK: Piemont, Mohutnost a strukturovanost jejich „Barol“ mě baví. Obecně vína, nad kterými lze přemýšlet během konzumace jsou mi bližší. Možná i proto jsou některá naše vína postavena na mohutnosti a strukturovanosti s vyšším alkoholem.

PAVLA: Lahev z Marchesi Antinori stála na počátku našeho vztahu, takže asi něco z tohoto vinařství.

 

Jaká vlastnost je pro dobrého vinaře nejdůležitější?

ZDENĚK: Dobrý vinař musí mít cit pro víno, vynikající vinař ještě um, pokoru a stále chuť se učit

PAVLA: Trpělivost

 

Kdyby si mohl(a) vypůjčit jednu věc (polohu, vinici, sklepmistra, technologii, vlastnost) od jiného vinaře, co by to bylo?

Složitá otázka, ještě složitější odpověď. Ale asi než k hmatatelné věci bych se uchýlil k duševnímu vlastnictví. Takže – přístup k vinařskému oboru jako má Jirka Ilias.

 

Jaké nejlepší víno jsi kdy pil(a)?

ZDENĚK: Asi by se hodilo říct Ryzlink vlašský 2021 z Mlýnské, ale napadá mě možná významnější. Villa Antinori 2001 – první setkání s manželkou.

PAVLA: Nejlepší je vždy subjektivní pocit. Ale těch hodně dobrých bylo víc.

 

Jaké jsou podle tebe tři nejlepší polohy v ČR?

Každá odrůda a myšlenka vinaře určuje způsob pěstování. Bez citlivého a rozumného přístupu k přírodě a vinici je jedno kde se pěstuje réva. Nicméně ty Top polohy jsou pro mě Dunajovské kopce, jižní strana perenských tratí, Turold

 

Jak se české a moravské vinařství  v blízké budoucnosti může  vyrovnat s přibývajícím oteplováním a úbytkem srážek?

Jedná se o soubor mnoha opatření. V prvé řadě je potřeba si ujasnit co od vinice chci. V našem případě je to nejen možnost obživy, ale především odkaz našim následovníkům. Nechceme vinici vyždímat během 20 let, ale využít ji jako produkční materiál do budoucna. Proto je nutné zaobírat se myšlenkou volby podnože, která snáší sucho, volby sponu abychom nutili kořeny révy hledat si vodu v hlubších částech půdy, také volbou odrůdy, a zejména orientace výsadeb vůči světovým stranám, tak aby keře byly samy sobě stínem. Troufám si říct, že ortodoxní orientace na jih nebude do budoucna ideální řešení.

 

Má naše vinařství šanci prosadit se v evropském a světovém rámci nejen ziskem zlatých medailí, ale také obchodně zajímavým exportem?

To bude asi běh na dlouhou trať. Bohužel se domnívám, že to není hlavně otázkou kvality, protože ve světě dokazujeme, že na tom vrcholu jsou čím dál častěji moravská a česká vína, ale především otázka dotační politiky, která funguje v okolních státech. V tomto ohledu zatím nedokážeme ve větším měřítku konkurovat. Produkt máme výborný, ale zatím je to minoritní zastoupení. Samozřejmě, že vliv má také určitý typ patriotismu, který my v sobě máme jen když zvítězíme na olympiádě, kdežto v okolních státech je to vnímáni trochu jiné, a jen těžko se prosazujeme minimálně v okolních státech. Mimo našich severních sousedů, kde to začíná být čím dál víc zajímavější.

 

Co pro tebe znamená titul champion Král vín?

Určitý pocit spokojenosti, štěstí, hrdosti a potvrzení si, že ta naše vína asi neděláme blbě. Minimálně tak dobře, že se líbí zkušeným degustátorům a dle následných ohlasů i běžným konzumentům i vínomilcům. Znamená to i odrazový můstek do další práce a udržet si takto vysoko nastavenou laťku. Jistě že je to i pocit povznášejícího se ega, ale to k tomu patří. Kdo by nechtěl být na tom nejvyšším stupínku. Nám se to podařilo a jsme na to patřičně hrdi.

 

Galerie

Další aktuality