JAROVÍN a jarní KRÁL ohodnocen.

27. dubna proběhlo v Ekocentrum Trkmanka hodnocení Národní soutěže růžových vín a klaretů JAROVÍN ROSÉ 2022 a jarní hodnocení šumivých a perlivých vín pro KRÁL VÍN České republiky 2022.

 

Championem JAROVÍN ROSÉ 2022 je Pinot Noir klaret pozdní sběr 2020 ZNOVÍN ZNOJMO  se ziskem 91 bodů.

Vítězi kategorií se stala tato vína:

Cabernet Sauvignon rosé 2020 pozdní sběr ZNOVÍN ZNOJMO   

Merlot rosé 2021 moravské zemské víno VÍNO ZBOROVSKÝ 

Frankovka klaret Stydlivé víno 2021 moravské zemské víno VINNÝ DŮM         

Púrynská rosa            2021 perlivé víno VINAŘSTVÍ PÚRYNKY 

Frankovka rosé 2021 pozdní sběr VINAŘSTVÍ VOLAŘÍK 

Do Národní soutěže růžových vín JAROVÍN ROSÉ přihlásilo 92 českých a moravských vinařů 162 růžových vín a klaretů, přičemž nejvíce byla zastoupena mladá rosé z roku 2021.

 

KRÁL VÍN České republiky 2022:

Vítězem v kategorii šumivých vín se stal Sekt Ella Chardonnay jakostní šumivé víno 2016 VINNÉ SKLEPY ZAPLETAL se ziskem 90,6 bodu

Vítězem kategorie perlivých vín je Cabernet Moravia rosé frizzante perlivé víno 2021 RÉVA RAKVICE se ziskem 91,2.

Do jarního hodnocení KRÁLe VÍN České republiky 67 českých a moravských vinařů  nominovalo 49 šumivých vín a rekordních 86 vín perlivých (frizzante).

Jak nejlepší vína chutnají?

Pinot Noir klaret pozdní sběr 2020 ZNOVÍN ZNOJMO 

Barva je subtilní, tělová s meruňkovými odlesky. Vůně je jemná, decentní, pomalu se rozšiřuje do květnatých tónů, za kterými přichází sušené či kompotované letní bobulové ovoce. Chuť je oblá, příjemně nasládlá a již nazrálá. Přináší všechny tóny buketu a v dlouhé dochuti přidává čistou rybízovou kyselinu.

 

Sekt Ella Chardonnay jakostní šumivé víno 2016 VINNÉ SKLEPY ZAPLETAL

Barva vína je sytě zlatá se slunečními odlesky. Perlení velmi bohaté, dlouhé, s jemnými perličkami. Vůně je ušlechtile nazrálá, koresponduje s dlouhým ležením, přináší toasty se selským máslem a jemný dotyk kdoulové marmelády. Chuť dokonale koresponduje s vůní, je velmi dlouhá, plná a hutná s toasty, sušeným letním ovocem a bylinkami.

Cabernet Moravia rosé frizzante perlivé víno 2021 RÉVA RAKVICE

Barva je veselá, v meruňkovém tónu. Sušené i čerstvé zralé meruňky doslova křičí z buketu, v zadní linii je doplňuje směs letního bobulového ovoce. Chuť je lehká a svěží, s čerstvými meruňkami a bílým rybízem.

Dvaadvacetičlenná komise pod vedením enologa Jaroslava Suského a svého předsedy Branka Černého využívala pro hodnocení tablety systému Národního vinařského centra ELWIS. V komisi zasedli úspěšní a známí vinaři vedle sommelierů i vinařských lektorů. Komisaře přitom potěšila vysoká úroveň testovaných vzorků, stejně jako fakt, že mezi přihlášenými rosé víny bylo 24 mladých suchých vzorků a že se tedy naši vinaři v této kategorii pomalu odklánějí od vín se zbytečně vysokým zbytkovým cukrem.

Ihned po hodnocení následovala v Lotrinském sklepě první veřejná ochutnávka vín - Aprílová párty - na které se, při velmi neoficiálním přístupu, může veřejnost seznámit nejen s víny, ale také s jejich hodnotiteli...

Galerie

Další aktuality