Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

ZD Němčičky

Představujeme vinaře, kteří se účastní KRÁLE VÍN České republiky. Více o ZD Němčičky

Němčičky jsou obcí s bohatou vinařskou historií. Důležitost tohoto odvětví dokazuje již první zmínka o obci z roku 1348, která pojednává o prodeji vinice. K rozvoji vinařství zde zřejmě zasáhli také Habáni, kteří měli v obci kolem roku 1560 svůj společný dům.

Na začátku 20. st. se réva vinná začíná vysazovat na těch nejlepších tratích. Které to byly, se ukázalo brzy po kolektivizaci a sjednocení tří Zemědělských družstev z Bořetic, Němčiček a Velkých Pavlovic. Vzhledem k vynikajícím půdním podmínkám se staly Němčičky vedle ostatních dvou obcí centrálním střediskem pro pěstování hroznů a výrobu vína.

Po delimitaci Jednotného zemědělského družstva vzniklo v roce 1992 samostatné Zemědělské družstvo Němčičky, které na vysazených prvotřídních plochách vinic a ostatní zemědělské půdy hospodaří díky svým členům do dnešních dní.

V dnešní době ZD Němčičky obhospodařuje celkem 250 ha půdy, z čehož je 92 ha vlastních vinic, 118 ha orné půdy a 40 ha sadů. Krátce po revoluci si drželo ZD Němčičky kredit velmi žádaného výrobce sudových vín, která se čepovala v předních pražských vinárnách. Postupně to však s vinařskou výrobou ZD nešlo úplně správným směrem. Jako kdyby nemohla najít ten správný směr, správnou koncepci. Staré přístupy se mísily s novými, staří sklepmistři s mladými a výsledkem byla vína, která ne zcela uchvacovala svou chutí a kvalitou.

Řada milovníků vín již zlomila nad ZD Němčičky hůl, když se začaly dít velké věci. Ve vedení družstva se objevili mladí a dynamičtí lidé, do sklepa nastupuje známý a již na několika místech úspěšný sklepmistr Pavel Buriánek. Sklepním hospodářstvím začíná foukat svěží vítr, možná i uragán. Razantně se mění staré technologie za nové, místo starých, mnohdy nemocných, sudů přichází nerezy a následně i nové sudy barrique. Ambaláž z konce 90. let se razantně mění na ambaláž třetího tisíciletí. Láhve dostávají šroubový uzávěr, krásné kartony a co víc, s nadšením nad všemi změnami přichází i zcela jiná úroveň obsahu. Pavel Buriánek dokázal vína rozvonět a dal jim moderní ovocnou chuť i profil. V sortimentu se objevují Pavlovi oblíbené klarety a to vše začíná přinášet plné hrsti medailí nejprve z domácích, následně i zahraničních soutěží.

S úspěchy na soutěžích přichází i zájem milovníků vín, provozovatelů vinoték a gastronomie. To vše vyvolává zpětný efekt v dalších investicích do výroby a vinic. V druhém roce působení Pavla Buriánka, v roce 2017, přichází zdolání Mont Everestu – ZD Němčičky se stávají teprve druhým vinařstvím ve 12 leté historii KRÁLE VÍN, které dokáže získat double – titul šampiona i zisk nejlepší kolekce vín. 

Ani letos však neusnuli na vavřínech. Ve vinařství se objevuje další zásilka barrique sudů a s nimi přichází na trh i první vína ve zlaté řadě Premium - jsou to plná vína s dlouhou dochutí vhodná k dlouhodobému zrání v láhvi. Jedná se o to nejlepší, co může daný ročník nabídnout. Navíc vína zrají dlouhodobě na jemných kalech v sudech barrique. Vedle toho pokračuje rekonstrukce sklepa – vtipně využili prostory starých betonových nádrží na víno. DO některých zasunuli nové nerezové a v dalších vybudovali archiv. Velmi zajímavý počin pro milovníky vína slibuje trio Svatovavřineckého z ročníku 2017, kdy z jedné vinice vznikl klaret, rosé i červené víno. Prodává se ve speciálních trojkrabičkách.    

Více obrázků

Děkujeme partnerům vinařského projektu KRÁL VÍN České republiky
Jedlička

slamove
vrbice1
vrbice2
pálava
bouřka
mikulov
svatý kopeček
vinice2
kraví hora
nová ves
vinice karpaty
sudy žebřík
lahve3
sudy
zelena vinice
kutna hora
Vinice
láhve skládané
sklep
reistna
rybník
archiv
pálava2
lahve