Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

2013

Kliknutím zvětšíte obrázek

Nejlepší vína soutěže KRÁL VÍN České republiky 2013:

Champion

Ryzlink rýnský 2011 pozdní sběr Vinařství LAHOFER, 92,4 bodů

Kategorie bílých vín do 7 g zbytkového cukru:

Rulandské bílé 2012 výběr z hroznů VITIS 89,4 bodů

Kategorie červených vín do 7 g zbytkového cukru

Pinot Cab 2011 výběr z hroznů Vinařství Konečný 91,2 bodu

Kategorie růžových vín do 70 g zbytkového cukru:

Rosé Nad Zahrady 2012 pozdní sběr VÍNO J.STÁVEK  89 bodů

Kategorie červených a bílých vín od 7 do 70 g zbytkového cukru: 

Ryzlink rýnský 2012 pozdní sběr AMPELOS, ŠLECHTITELSKÁ STANICE VINAŘSKÁ ZNOJMO 92 bodů

Kategorie vín nad 70 g zbytkového cukru:

Ryzlink vlašský 2011 ledové víno Vinařství Ilias   92 bodů


Do KRÁL VÍN České republiky 2013 přihlásili vinaři celkem 849 vzorků. Opět tragicky dopadla účast českých vinařství, které se ještě nevzpamatovali z dvou špatných sklizní a už některé zaplavila povodeň - účastní se dvě. Vína jsou tradičně rozdělena do šesti kategorií dle druhu a zbytkového cukru. Nejméně obsazenou kategorií je kategorie perlivých vín, kterých bylo v souladu s podmínkami soutěže přihlášeno jen 5, takže již podruhé nebyla tato kategorie otevřena jako samostatná. Naopak nejvíce obsazenou je kategorie vín od 7 do 70 g zbytkového cukru, kterých bylo přihlášeno 340. Vinaři přihlásili 77 rosé a klaretů, 202 bílých vín do 7 g zbytkového cukru, 199 červených vín do 7 g zbytkového cukru a 26 sladkých pokladů. Většina vín byla pochopitelně z ročníku 2012, nejstarší víno z ročníku 2003.

 


Komise udělila celkem 25 zlatých medailí (*****), 89 stříbrných (****) a 173 bronzových (***). Na stříbrnou medaili bylo třeba překročit 86 bodů, bronzové se přestaly vydávat u 83,8 bodů. Neuvěřitelných 339 vín překročilo 80 bodů a medaile už na ně nezbyla. Rozhodně tedy neznamená, že vína s menším počtem korunek (bez medaile) nestojí za ochutnání či nakoupení. Veřejnost se se všemi medailovými víny může setkat na některém z Královských koštů, které proběhnou v říjnu v Praze, Ostravě, Českých Budějovicích a Hustopečích. Znalcům je určeno Turné KRÁLE VÍN – degustace 15 nejlepších vín řízená autorem projektu Branko Černým, která se koná ve více než 20 vinotékách napříč celou ČR. (Více na www.kralvin.cz)

 


Samostatnou kapitolu tvoří soutěž kolekcí. V souladu se statutem soutěže, se všechna vinařství, která přihlásila šest a více soutěžních vzorků účastnila soutěže o nejlepší kolekci vín. Hodnocení kolekce vzniklo prostým průměrem hodnocení šesti nejlépe hodnocených vín vinařství. Poslední tři roky vyhrávalo Vinařství Volařík, loni dokonce téměř o dva body. Kvalita vín se zjevně drží – po loňských 88,3 bodu je to letos 88,27, ale zřejmě vylétla nová hvězda s názvem Ampelos. Průměr přes 90 bodů zůstane asi dlouho rekordním počinem nejen tohoto projektu, ale i všech hodnocení u nás. „Skláním se tak hluboko, jak jen má gurmánsky tvarovaná postava dovolí“ poznamenává Branko Černý. Boutique BIO vinař z pálavského Pavlova s řeckými kořeny Georgios Ilias zapracoval a ke svému loňskému stříbrnému průměru přidal 1,3 bodů, ale nestačilo to na víc než bronzový stupínek. V TOP 10 vítáme nově Vinařství LAHOFER, VITIS, Tanzberg Mikulov a Vinum Moravicum. 

Děkujeme partnerům vinařského projektu KRÁL VÍN České republiky
Lahofer Author Cup

dekorace10
dekorace11
dekorace12